Ki okozhatta a legtöbb ínhüvelygyulladást a világban? Michelle Wild nemzetközi elismertségét illetően nincsenek kétségeim, de a fókusz-videó eladási adatai valószínűleg eltörpülnek egy, a Kulturális Minisztérium által is kitüntetett (1979) színes kocka mellett. Így a képzeletbeli, begipszelt arany alkarszobor Rubik Ernőt illeti. Pláne hogy a Bűvös-kockából 1980-ban, csak Magyarországon több mint egymillió talált gazdára!!
Mr. Rubik eredetileg térbeli mozgások szemléltetésére alkotta, de akkor még ő sem sejtette: közel a világhír.
Elképzelni is teher, hogy hányan csempészhették műbőr aktatáskában az irodába, vagy uzsonna mellett az iskolába ezt a háromdimenziós játékszert.
A cél nem családi veszekedés, leckeírás semmibe vétele, netán a vacsora odaégetése, hanem az összekevert kockából forgatással elérni, hogy minden oldalon azonos színű lapocskák legyenek! A hat oldal kirakására több módszer is létezik. Emlékeimben guberálva, félrecsúszott nyakkendőjű férfiembereket látok, akik a fair play szabályait betartva próbálkoznak a lehetetlennel. A fiatalabb generáció pedig percek alatt abszolválja a megoldást, ha másképp nem átmatricázással, esetleg szétszedéssel. Ami ugye nem fair... Pláne hogy az utóbbi tortúrának kitett kocka, elveszti az újakra oly jellemző nyikorgó/ropogó hangot. Ha pedig egyszer kotyogni kezdett tönkre is ment, újabb pénzkidobásra kényszerítve a családfenntartót. Persze egy négytagú család minimum kettővel dolgozott. Jómagam egy oldalra voltam hitelesítve. Ez plasztikusabban, gitárra lefordítva, a "Boci-boci tarka" intrójával egyenértékű.
A fogy. árra nem nagyon emlékszem. A városi-legendára viszont igen, mely szerint Ernőnk nem egy világcéget bízott meg a gyártással/forgalmazással, amiért jelentős pénzmagtól esett el. De vonatkoztassunk el a családtól, és vegyük át, mivel is gazdagította a nemzetközi folklórt.
Hát elsősorban versenyekkel: A nagytízpercben tartott háziversenyektől, az alkoholgőzös céges bulikon keresztül vezetett az út a világbajnokságig. Az első vébét Münchenben rendezték, hogy aztán egy évre rá hazánk adjon otthont a nemes vetélkedésnek. Senkit nem fárasztanék a száraz tényekkel, arra ott a wikipedia. Legyen elég annyi, hogy a hat oldal abszolválásához nagymenőknek kb. annyi idő kell amennyi alatt Ben Johnson lezavarta a szöuli olimpia százas döntőjét.
Sőt. A Hollywoodi álomgyár kellékesei is előszeretettel alkalmazták. Asszem nem lövök nagy bakot, de szerintem, az ET-mentő Eliot szobájában is figyelt egy. Talán a BMX, és a C-3PO bábu között.
De a Saturday Night Live sem hagyta ki azt a ziccert, hogy vicces reklám formájában hajtson fejet.
A filmbizniszből pedig nem csak kerekseggű Jennifer Lopezek robbantak be a popzenei slágerlistákra. Vajon emlékszik még valaki a Dzsingiszkán teljes munkásságát zárójelbe helyező megaslágerre? Mr. Rubik!!! Az előadó pedig nem más volt, mint a legendás Barron Knights.
És bizony pihent agyú fejlesztők sem tudtak a 3x3x3-as kockának ellenállni. Nekik köszönhetünk olyan agymenéseket, mint: a 2x2x2-es zsebkocka, a 4x4x4-es rubik bosszúja, vagy az 5x5x5-ös a "professzor kockája". Az egyéb mutációkat pedig már csak félve írom le: Rubik-kígyó, Bűvös dominó, Bábeltorony, és a dodaéder alakú (?) megaminx!!! Ez utóbbi nálam elnyerte a másnaposság szobra címet.
A popkultúrára mért csapás legékesebb bizonyítéka azonban mégiscsak az, hogy a New York-i Museum of The Modern Art is biztosít számára placcot.
Summa summarum, háromszázmilliós eladás még a ki***ott Eagles-től is sok. Tessék csűrni-csavarni!!!
Akár itt a játék on-line változatával.
MTI gyorshír: Október első hétvégéjén, Rubik kocka világbajnokság Budapesten.