Mit csináljon a gyerek, ha a tévé zenés ajándékkosarat sugároz az NDK-ból, kinn meg eső, hó, netán tojásjég hullik az égből, vagy csak egyszerűen olyan a nyár, mint mostanság? Ja, és a hetvenes évek végén, a nyolcvanas évek elején járunk.
Akkor vegye elő a szekrényből, a kódolt agresszió megnyilvánulásának ékes bizonyítékát: a Játékkatonát. Ha történelmi elemzésnek vetnénk alá, jócskán visszanyúlhatnánk az időben és a csontból faragottól, az ólomból öntöttön keresztül jutnánk el, az itt tárgyalandó MŰANYAGKATONÁIG.

Egyéb ismert neve, 3Ft-os katona, 5Ft-os katona, stb... Ami,-ha nem csal a memóriám-nem méret, hanem inflációfüggő volt. A 20Ft-os katona már sajnos lego szerű volt, mozgatható végtagokkal. A klasszikus fröccsöntött, könnyen kézsérülést okozó sorjázatlannal szemben. Az én befutóm egy húszcentis bilikék törzsfőnök volt. Szereztem mindezt a szakboltok teljes hiánya miatt a keszthelyi bazársorról.
A felhasználói kör, 4 től 10 éves korig. Ez saját tapasztalat, közvélemény-kutatást nem végeztem. Súlyos infantilizmus esetén akár a nagypapakorig is kitolódhat. Kivételt képezhettek olyan stratégák, mint Cézár, vagy Napóleon.
A katonázás kulcsszava a "csata". A csatázás menete pofon egyszerű. Felállítani a két tábort egymással szemben, és különböző hanghatások kíséretében egymásnak ugrasztani őket. A két tábor kialakítható színek szerint: foszőldek a kékek ellen. Vagy karakterek szerint: Indiánok vs kovbojok, Szövetségesek vs Tengelyhatalmak stb. A játék izgalmasabbá tehető tereptárgyak (Porszívó, cserepes virág, matchbox) beiktatásával. Megfelelő számú alapanyag hiányában, a katonák egyénileg is összemérhetik erejüket.
A gyerekek fejének bíborszínűvé változásával párhuzamosan, a taktikázás könnyen átcsaphat vagdalkozásba. Értsd: szóló, vagy maroknyi katona hajigálása az órákig rendezgetett alakzatba.

Akár a kitűnő megfigyelőpoziciót biztosító emeletes ágy rejtekéből. Ezt hasonlatos a tekében oly népszerű tarolással. Ilyenkor természetszerűleg, a hurkapálcazászlóval jelzett tűzszünet azonnal érvényét veszti!
És ha már említettem a sorjázatlanságból eredő kézsérülést, akkor az egyéb veszélyek címszó alatt meg kell említeni a rátaposást is. Ennek vonzata lehet a délutáni fociról való igazolt hiányzás. Az emlék könnyen felidézhető elektromos dugaljra lépéssel.
És ha már a katonákkal a négy fal közé szorultunk, ott is maradtunk. A következő felidézendő játékszer, már egy darab történelem. A MATCHBOX. Nevét természetesen, gyufaskatulyányi mérete után kapta. De ha emlékeim nem csalnak, az összes kis méretű autóra rávágtuk: meccsboksz! Függetlenül attól, hogy valójában melyik cég gyártotta, hamisítvány volt e vagy sem. A beszerzés trafikból/dohányboltból történt. De nagyritkán állami áruházak polcaira is került, a déligyümölcsért való sorban álláshoz hasonló tülekedést gerjesztve.
A használók köre szintén óvodától egészen általános iskola felső-tagozatig húzódhat. Persze léteznek komoly kollekcióval bíró veteránok is, ahol ugyebár nincs korhatár. Fiatalabbak általában haszongépjárművekkel kezdenek. Kukás, mentő, tűzoltó. Ez szinte szóról szóra megegyezik a mi leszel, ha nagy leszel kérdésre adott válasszal. Alsó tagozatban már a sportos darabok favorizálandóak. Jómagam targoncából szálltam át egy sárga sportmercédeszbe, majd piros fordmusztángra váltottam.

Akármi is a játék menete, jó futómű esetén a kisautó métereket is megtehet. Ilyenkor gyakran csak a bútorzat, vagy a vakolat parancsolhat megálljt a miniatűráknak. A szülői tiltás ellenére való-úgynevezett- szabadba csempészés, jelentősen csökkenti a menettulajdonságokat. Homok kerül a gépezetbe, a rozsdafoltokat pedig az esztétika sínyli meg. Ezek az amortizálódott példányok, aztán könnyen áldozatául eshettek a katonáknál már korábban említett tarolásnak, vagy egy jóval nagyobb lendkerekes jármű támadásának.
A nem rendeltetésszerű használat itt is veszélyekkel járt. Ha egy targoncával a játszótársat fejkeménységtesztek vetettük alá, és a visításra a szobába berontó felnőtt, egy kivételesen gyenge teherbírású modellre lépett, akkor máris kierőszakoltunk egy Game Over-t!!